Kącik wiedzy

NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ

Zanim zdecydujesz się na czworonożnego przyjaciela dowiedz się o nim jak najwięcej. Nie podejmuj decyzji z dnia na dzień. Wiemy, że w miłości do zwierząt istnieje także ta “od pierwszego wejrzenia”, ale czas na poznanie jest ważny. Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie, dotyczące zdrowia, zachowania i historii danego psa lub kota. Jesteśmy zwolennikami odpowiedzialnej adopcji, chętnie przekażemy naszą całą wiedzę na temat danego kandydata. Mamy świadomość, że te informacje są punktem wyjścia do Waszej wspólnej przygody, chcemy żebyś był opiekunem świadomym, a nie zaskoczonym.

 

TRANSPORT

Przygotuj się do przetransportowania swojego nowego przyjaciela. Pamiętaj, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak dane zwierzę zareaguje na podróż samochodem, dlatego na wszelki wypadek zabezpiecz swój samochód. Zaopatrz się w szelki lub transporter do przewozu małych zwierzaków, zabezpiecz siedzenia kocem lub ręcznikiem. Jeśli Wasza podróż będzie długa, to pamiętaj o zapasie wody dla czworonoga i absolutnie nie spuszczaj go ze smyczy podczas przerwy na załatwienie potrzeb. Adopciak podczas transportu powinien być Twoim oczkiem w głowie. To dla niego nowa sytuacja, a jego reakcja jest nieprzewidywalna

 

MOŻNA NIUCHAĆ

Kiedy bezpiecznie dojedziecie do celu, to ważnym elementem jest czas na niuchanie. Niech pupil wącha, możecie trochę pochodzić wokół bloku czy domu, niech spokojnie się załatwi. Kiedy wejdziecie do domu, to zaprowadź nowego członka rodziny do jednego pokoju, w którym będzie spał czworonóg. Zadbaj, żeby przy posłaniu czuł zapach zwierząt. Kiedy sytuacja się uspokoi to pokaż mu resztę włości.

 

“GDZIE ŚPIĘ?”

Miejsce do spania nie powinno znajdować się na środku dywanu :) Każdy w nowym towarzystwie i otoczeniu chce mieć czas na rozpoznanie terenu. Niech legowisko stanie w jakimś ustronnym miejscu, ale niech pupil ma szansę podsłuchiwać co dzieje się w okolicy. Najważniejsze, żeby nie wymuszać na psie by nagle leżał koło nas na kanapie, można zachęcać, ale nie bądź nachalny :) Niech legowisko będzie wygodne i stanowi azyl, a nie formę kąta za karę :)

 

JEDZENIE POMAGA BUDOWAĆ WIĘŹ

Pamiętaj, że podając swojemu psu czy kotu jedzenie, nawiązujesz z nim ważną więź. Tak, tak - przez żołądek do serca. Adoptując psa ze schroniska nie bój się zapytać o radę dotyczącą karmienia, chętnie pomożemy.

 

NAUKA CZYSTOŚCI

Tu spore znaczenie ma wiek i umiejętności danego zwierzaka. Mniejsze będą wymagały nauki, starsze w wielu przypadkach także, a jeszcze inne tylko powtórki z zasad czystości. Ważne, żeby pamiętać o tym, że nie karcimy zwierząt kiedy nie będzie im to od razu wychodziło. Za to chwalimy kiedy zachowa się poprawnie. Sporo w tym przypadku będzie zależało od Waszych wspólnych chęci i podejścia.

 

TYLKO SPOKÓJ MOŻE WAS URATOWAĆ

Pamiętaj, nowy członek rodziny potrzebuje czasu. W pierwszych tygodniach kluczowy jest spokój i dużo cierpliwości. Nie poddawaj się, przecież jesteś odpowiedzialnym właścicielem! Dbaj o bezpieczeństwo swojego pupila, zadbaj o jego adresatkę i odpowiednie wyposażenie podczas spacerów. Nie spuszczaj go ze smyczy na początku Waszej podróży.

Często zwracacie się do nas z pytaniem: „Czy możemy przywieźć do Was psa/kota? Przybłąkał się do nas, a nie możemy go zatrzymać”. Odpowiedź, brzmi: „Nie, ale możecie mu pomóc” Jak? Wyjaśniamy:

 

Zadbaj o własne bezpieczeństwo - oceń zachowanie zwierzęcia! Nie pochylaj się nad zwierzęciem i nie wyciągaj do niego od razu rąk, ponieważ może odebrać to jako próbę ataku. Delikatnie przykucnij i pokaż znajdzie wewnętrzną część dłoni. Nie używaj siły, niech Twoje ruchy będą spokojne.

 

Jeśli czworonóg nie okazuje agresji, sprawdź czy jest ranny. Jeżeli pies/kot jest ofiarą wypadku, to niezwłocznie należy powiadomić o tym służby: Policję lub Straż Miejską. Służby są zobowiązane poinformować lekarza. Jeśli czworonóg nie jest ranny, postarajmy się wzbudzić jego zaufanie. Starajmy się zwabić go do miejsca, w którym będzie bezpieczny. W takich sytuacjach warto jako wabik wykorzystać jedzenie. Kiedy zwierzę jest już w bezpiecznym miejscu, przyjrzyj się czy znajda nie ma czegoś na wzór adresatki - jeśli ma, poinformuj właściciela. Jeżeli takowej nie znajdziesz, wtedy zgłoś zwierzę do Straży Miejskiej lub Policji.

 

Te jednostki posiadają numery telefonów do odpowiedniego schroniska, z którym dane miasto lub gmina mają podpisaną umowę na wyłapywanie i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

Zaginięcie psa jest dla każdego właściciela wielką tragedią. W głowie pojawia się wiele złych myśli, na które tracimy czas, w którym powinniśmy działać. Ważne, żeby rozpocząć poszukiwania, ale jak zrobić to dobrze?
 

  1. Jeśli psiak zaginął podczas spaceru, to poczekaj na niego w miejscu, w którym ostatnio byliście razem. Czworonóg jest w stanie bardzo dobrze poradzić sobie z odnajdywaniem nawet kilku kilometrowej drogi. Nie ruszaj się z tego miejsca przez 15-20 minut, czekając wołaj jego imię.
     
  2. Wracaj do domu taką samą drogą. Jeżeli Wasze codzienne trasy były takie same, to nagle w nerwach nie zmieniaj drogi. Są spore szanse, że Twój uciekinier będzie czekał na Ciebie na którymś z etapów znanej trasy. Po drodze pytaj napotkanych ludzi, czy nie widzieli Twojego czworonoga.
     
  3. Zadzwoń do najbliższego schroniska dla zwierząt. Zrób to od razu po powrocie do domu, jeśli nie będzie w nim zwierzaka. Pamiętaj, że zguby często zostają zabezpieczone przez odpowiednie służby i przewiezione do schroniska. Przed wykonaniem takiego telefonu warto mieć przygotowany opis psa, jego zdjęcia, numer chip itd.
     
  4. Jednocześnie możesz rozpocząć akcję poszukiwawczą w internecie i okolicy. Stwórz ogłoszenia z wizerunkiem psa i podaj wszystkie szczegóły, które mogą pomóc rozpoznać Twojego pupila. Nie zapomnij podać do siebie kontaktu. Wrzuć je do sieci. Porozwieszaj ogłoszenia w okolicznych sklepach, kwiaciarniach itd.
     
  5. Szukaj także na własną rękę. Poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół i rozdzielcie ekipy poszukiwawcze.

 

Pamiętaj, że jeśli Twój pupil będzi miał chip i adresatkę, to osobie, która go spotka, łatwiej będzie poinformować Cię o jego znalezieniu. Wtedy powyższe punkty nie będą Ci w ogóle potrzebne :)