Kącik wiedzy

CHCESZ ADOPTOWAĆ PSA Z NASZEGO SCHRONISKA? SPRAWDŹ, JAK WYGLĄDA NASZA PROCEDURA ADOPCYJNA:

1. Wypełnij ankietę dostępną na https://funny-pets.pl/eankieta. Ankieta dotycząca adopcji kota jest dostępna w zakładce "do pobrania", po jej wypełnieniu należy wysłać ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dzięki wypełnionej ankiecie będziemy mogli wstępnie poznać Twój codzienny tryb życia, po analizie ankiety nasi koordynatorzy skontaktują się z Tobą, by móc zadać dodatkowe pytanie, ale także odpowiedzieć na Twoje pytania :) Wiemy, że często macie już wybrane zwierzaki, którymi jesteście zainteresowani, ale jeśli będziecie potrzebowali naszej pomocy, to oczywiście jesteśmy do Waszej dyspozycji.

 

2. Na analizę ankiety mamy umowne 7 dni, ale staramy się to robić dużo szybciej. Po przeanalizowanej ankiecie nasi koordynatorzy kontaktują się z Tobą telefonicznie, jeśli ankieta zostanie rozpatrzona pozytywnie umawiamy się na spotkanie zapoznawcze. Długość procesu adopcyjnego zależy od zwierzaka, którego chcesz adoptować. Pamiętaj, że niektóre psiaki czy kociaki potrzebują więcej czasu. 

 

3. Kiedy zwierzak i Ty jesteście gotowi na adopcję, to umawiamy jej termin, adoptujących obowiązuje umowa adopcyjna. 

 

Często zwracacie się do nas z pytaniem: „Czy możemy przywieźć do Was psa/kota? Przybłąkał się do nas, a nie możemy go zatrzymać”. Odpowiedź, brzmi: „Nie, ale możecie mu pomóc” Jak? Wyjaśniamy:

 

Zadbaj o własne bezpieczeństwo - oceń zachowanie zwierzęcia! Nie pochylaj się nad zwierzęciem i nie wyciągaj do niego od razu rąk, ponieważ może odebrać to jako próbę ataku. Delikatnie przykucnij i pokaż znajdzie wewnętrzną część dłoni. Nie używaj siły, niech Twoje ruchy będą spokojne.

 

Jeśli czworonóg nie okazuje agresji, sprawdź czy jest ranny. Jeżeli pies/kot jest ofiarą wypadku, to niezwłocznie należy powiadomić o tym służby: Policję lub Straż Miejską. Służby są zobowiązane poinformować lekarza. Jeśli czworonóg nie jest ranny, postarajmy się wzbudzić jego zaufanie. Starajmy się zwabić go do miejsca, w którym będzie bezpieczny. W takich sytuacjach warto jako wabik wykorzystać jedzenie. Kiedy zwierzę jest już w bezpiecznym miejscu, przyjrzyj się czy znajda nie ma czegoś na wzór adresatki - jeśli ma, poinformuj właściciela. Jeżeli takowej nie znajdziesz, wtedy zgłoś zwierzę do Straży Miejskiej lub Policji.

 

Te jednostki posiadają numery telefonów do odpowiedniego schroniska, z którym dane miasto lub gmina mają podpisaną umowę na wyłapywanie i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

Zaginięcie psa jest dla każdego właściciela wielką tragedią. W głowie pojawia się wiele złych myśli, na które tracimy czas, w którym powinniśmy działać. Ważne, żeby rozpocząć poszukiwania, ale jak zrobić to dobrze?
 

  1. Jeśli psiak zaginął podczas spaceru, to poczekaj na niego w miejscu, w którym ostatnio byliście razem. Czworonóg jest w stanie bardzo dobrze poradzić sobie z odnajdywaniem nawet kilku kilometrowej drogi. Nie ruszaj się z tego miejsca przez 15-20 minut, czekając wołaj jego imię.
     
  2. Wracaj do domu taką samą drogą. Jeżeli Wasze codzienne trasy były takie same, to nagle w nerwach nie zmieniaj drogi. Są spore szanse, że Twój uciekinier będzie czekał na Ciebie na którymś z etapów znanej trasy. Po drodze pytaj napotkanych ludzi, czy nie widzieli Twojego czworonoga.
     
  3. Zadzwoń do najbliższego schroniska dla zwierząt. Zrób to od razu po powrocie do domu, jeśli nie będzie w nim zwierzaka. Pamiętaj, że zguby często zostają zabezpieczone przez odpowiednie służby i przewiezione do schroniska. Przed wykonaniem takiego telefonu warto mieć przygotowany opis psa, jego zdjęcia, numer chip itd.
     
  4. Jednocześnie możesz rozpocząć akcję poszukiwawczą w internecie i okolicy. Stwórz ogłoszenia z wizerunkiem psa i podaj wszystkie szczegóły, które mogą pomóc rozpoznać Twojego pupila. Nie zapomnij podać do siebie kontaktu. Wrzuć je do sieci. Porozwieszaj ogłoszenia w okolicznych sklepach, kwiaciarniach itd.
     
  5. Szukaj także na własną rękę. Poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół i rozdzielcie ekipy poszukiwawcze.

 

Pamiętaj, że jeśli Twój pupil będzi miał chip i adresatkę, to osobie, która go spotka, łatwiej będzie poinformować Cię o jego znalezieniu. Wtedy powyższe punkty nie będą Ci w ogóle potrzebne :)