Bordo to duży, masywny pies, którego wygląd od razu przyciąga uwagę. Ciemna sierść i wyraźna, brązowa obwódka na pyszczku nadają mu dostojności i sprawiają, że wzbudza podziw już przy pierwszym spotkaniu. Za tym imponującym wyglądem kryje się jednak pies, który wciąż uczy się świata i swojego miejsca w nim.
Bordo potrafi chodzić na smyczy, ale robi to w swoim własnym stylu. To umiejętność, która wymaga jeszcze podszkolenia i spokojnej pracy, bez pośpiechu i presji. Na ten moment jest raczej średnio aktywnym psem. Nie szuka intensywnego ruchu, za to bardzo wyraźnie pokazuje, co sprawia mu prawdziwą przyjemność.
Bordo nie miał wcześniej doświadczenia z nagradzaniem smaczkami ani z zabawą. Te formy kontaktu są dla niego nowe i jeszcze ich nie rozumie. To nie kwestia braku chęcii, po prostu nikt wcześniej nie pokazał mu, że wspólna aktywność z człowiekiem może być czymś przyjemnym i bezpiecznym. Dopiero u nas poznaje te możliwości. W relacji z opiekunem potrzebuje czasu, cierpliwości i jasnych, spokojnych sygnałów.
On uwielbia węszyć. Spacery to dla niego przede wszystkim świat zapachów, zatrzymuje się, bada teren, analizuje otoczenie nosem. To jego sposób na poznawanie świata i regulowanie emocji. Nie jest psem, który będzie od razu gotowy na długie, dynamiczne wycieczki. Lepiej odnajdzie się w spokojnym rytmie i przewidywalnym środowisku.
Inne psy wzbudzają w nim raczej niepokój niż ciekawość. Woli ich unikać, a dystans daje mu poczucie bezpieczeństwa. Na ten moment nie szuka kontaktu i nie czuje się pewnie w psim towarzystwie.
W tym dużym ciele brakuje jeszcze pewności siebie. Bordo to pies, który potrzebuje opiekuna gotowego na:
spokojną dalszą naukę chodzenia na smyczy,
wprowadzanie nagród i zabawy od podstaw,
budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania,
uszanowanie jego granic, zwłaszcza w kontaktach z innymi psami.
Nie będzie dobrym wyborem dla osób szukających psa „gotowego” ani dla kogoś, kto oczekuje natychmiastowych efektów.
Bordo to pies o imponującym wyglądzie i bardzo wrażliwej naturze. Potrzebuje czasu, spokojnego przewodnika i przestrzeni do nauki. W odpowiednich warunkach może stopniowo budować pewność siebie i odkrywać, że świat i człowiek nie muszą być straszni.
Kontakt w sprawie adopcji odbywa się poprzez ankietę adopcyjną. Jest ona pierwszym i koniecznym etapem procesu, nie zobowiązuje do adopcji i służy świadomemu dopasowaniu domu do potrzeb Bordo.
Gatunek
Płeć
Chip
Rok urodzenia
Rasa
Waga
Wielkość
Podopieczny Miasto/Gmina
Smycz
Stosunek do psów
Kastracja/Sterylizacja
Wybierz wybraną przez siebie kwotę, kliknij i jednorazowo pomóż Fundacji w ratowaniu bezdomnych zwierząt